MaxRom | Scripturi uCoz Romania

Bannerul tau aici
[ Mesaje noi · Membrii · Regulamentul forumului · RSS ]
  • Pagina 1 din 1
  • 1
Forum » uCoz system » Alte » Operatorii <?if($code$)?><?else?><?endif?> (sml[hammer]Operatori condiţionali)
Operatorii <?if($code$)?><?else?><?endif?>
Muşatinu Date: Sâmbătă, 2010-11-13, 12:18 | Message # 1
Mesaje: 1801
Awards: 202
« 53 »

Buna..
Navigând pe site-urile de pe sistemul uCoz Ro, am observat că mulţi nu pot să se folosească de operatori.
Care sunt aceşti operatori? Aceşti operatori sunt nişte teguri care pun condiţii pentru a permite vizualizarea unui conţinut a site-ului sau de a nu permite. De obicei aceşti operatori se folosesc pentru a pune condiţii grupurilor de utilizatori.
Spre exemplu:
Quote
Daca copilul are nota 10 atunci va merge la concert sau (in caz contrar) va asta acasa sa faca temele.

Codul pentru aceasta propozitie ar trebui sa fie cam asa:

Code
<?if($NOTA$)?=10> va merge la concert<?else?> va asta acasa sa faca temele. <?endif?>

Acum să vedem cum implimentăm la noi pe site.. cea mai mare greşeală întâlnită a fost cea că oaspeţii văd linkuri cu profilul meu şi Ieşire şi invers utilizatorii logţi văd link de logare şi înregistrare...

Cum procedăm...intrăm în Top part of the website şi vedem ce teguri sunt:

Nouă ne trebuie

$LOGIN_LINK$
$PERSONAL_PAGE_LINK$
$LOGOUT_LINK$
$USER_LOGGED_IN$
$USERS_ON$

Deci dacă utilizatoru este pe site si daca este logat atunii ii afisam linkul de profil si iesire in caz contrar afisam link logIn si link inregistrare.
In cazul dat punem 2-uă condiţi (aşa se cere) prima condiţie daca utilizatoru este pe site şi a 2-ua dacă este logat. Întrun cât sunt 2-uă condiţi trebuie să avem 2 operatori ?endif?

Deci

Code
<?if($USERS_ON$)?><?if($USER_LOGGED_IN$)?> <a href="$PERSONAL_PAGE_LINK$">Profilul meu</a> <a href="$LOGOUT_LINK$">Delogare</a> <?else?> <a href="$LOGIN_LINK$">LogIn</a> <a href="$REGISTER_LINK$">Înregistrare</a> <?endif?><?endif?>

Aceşti operatori i-am folosit şi în meniul acestui site http://emoldova.ucoz.net/ în meniul locaţiile mele

Code
<li><?if($USERS_ON$)?><?if($USER_LOGGED_IN$)?>
         <a href="http://emoldova.ucoz.net/index/8">Profil</a><?else?>
         <a href="$REGISTER_LINK$">Înregistrare</a><?endif?><?endif?></li>
         <li><?if($USERS_ON$)?>
         <?if($USER_LOGGED_IN$)?><a href="$LOGOUT_LINK$">Delogare</a><?else?>
         <a href="$LOGIN_LINK$">Logare</a><?endif?><?endif?></li>

Deci puteţi să-i folosiţi şi în meniuri.

Puteţi folosi operatorii ca un grup de utilizatori sa vada ceva alţii nu...
Fiecare Content pot să-şi aibă proprii operator aşa că vedeţi ce şi unde folosiţi

Mai jos aveţi un tutorial chiar de pe CP:

Baftă şi sper că aţi înţeles




 
bigblog Date: Joi, 2013-12-19, 17:02 | Message # 2
Mesaje: 41
Awards: 0
« 0 »

îmi plac foarte mult aceşti operatori! De mult l-e folosesc ;) Nu este nimic de neînţeles în ei! :)

 
Forum » uCoz system » Alte » Operatorii <?if($code$)?><?else?><?endif?> (sml[hammer]Operatori condiţionali)
  • Pagina 1 din 1
  • 1
Căutare: